Nagrajenec

Janko Kos

Lapajnetova plaketa, 2022

Prof. dr. Janko Kos je redni profesor na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani, kjer predava več predmetov s širšega področja biokemije, in znanstveni svetnik na Institutu »Jožef Stefan«. Na Fakulteti za farmacijo je opravljal funkcijo prodekana za raziskovalno delo, na Institutu pa je bil več mandatov vodja Odseka za biotehnologijo. Prof. Kos je raziskovalno aktiven na področju proteaz in proteaznih inhibitorjev v fizioloških in patoloških procesih, predvsem pri nastanku in razvoju malignih obolenj, regulaciji imunskega odgovora in nevrodegenerativnih bolezni. Rezultate raziskav je objavil v več kot 250 znanstvenih člankih z dejavnikom vpliva, ki so bili citirani več kot 9000-krat. Izvedel je več kot 65 vabljenih predavanj in ima h indeks višji od 50. Je tudi avtor 10 patentov in patentnih prijav. Tekom kariere je bil mentor številnim diplomantom, magistrantom in 21 doktorantom. Za svoje delo je prejel številne nagrade, med drugim nagrado Mentor leta, Lapanjetovo nagrado, Zoisovo nagrado RS za vrhunske dosežke, članstvo v Evropski akademiji znanosti in umetnosti in nagrado za življenjsko delo Univerze v Ljubljani. Zelo aktiven je tudi na organizacijskem in strokovnem področju, kjer je med drugim član znanstvenega sveta ARRS.

Prof. dr. Janko Kos je bil v Slovenskem biokemijskem društvu aktiven dolga leta, med drugim je bil predsednik znanstvenega odbora 6. srečanja SBD. Društvo pa je zagotovo najbolj zaznamoval kot njegov predsednik med leti 2014 – 2021. V času njegovega vodenja društva je društvo nadaljevalo z uveljavljenimi aktivnostmi in uvedlo nove. Tako je društvo nadaljevalo z organizacijo društvenih predavanj in podeljevanjem podpor mlajšim članom za udeležbo na mednarodnih srečanjih in članom za organizacijo srečanj. Društvo je vsako leto podelilo Lapanjetove nagrade, priznanja in plakete zaslužnim članom društva. Društvo je igralo pomembno vlogo tudi pri obvešÄanju svojih članov preko ustaljenih komunikacijskih kanalov, spletne strani in neposredno preko zbranih poštnih naslovov. Pomembno novost predsedovanja prof. Kosa predstavlja uvedba Komisije za multimedije, ki skrbi tudi za prisotnost društva na socialnih omrežjih, zlasti Facebook-u. Društvo je skrbelo za popularizacijo biokemije in ved o življenju med mlajšimi, zlasti dijaki, z organizacijo dogodka Biomolekularec.si. Društvo je nadaljevalo z uspešno organizacijo društvenih srečanj (2017 na Bledu in 2019 v Dobrni). Pomembno se je utrdilo sodelovanje s sosednjimi hrvaškim, madžarskim in srbskim biokemijskim društvom, s katerimi je SBD organiziralo dve FEBS3+ srečanji. Od teh je bilo eno srečanje z okrog 300 udeleženci organizirano v Portorožu (l. 2015) in je bilo hkrati tudi društveno srečanje SBD. Poleg organizacij srečanj FEBS3+ je SBD pod vodstvom prof. Kosa utrdilo sodelovanje v mednarodni zvezi biokemijskih društev FEBS, kjer več članov deluje v delovnih komisijah.

Najpomembnejši dosežek v času predsedovanje prof. Kosa zagotovo predstavlja organizacija 45. FEBS kongresa, ki je zahteval ogromno njegovega osebnega truda in angažiranja. Organizacijo je dodatno zapletla pandemija SARS-CoV-2, zaradi katere je bila izvedba kongresa najprej prestavljena, na koncu pa preseljena v virtualno okolje. Organizacija kongresa je tako potekala od leta 2016 z vzpostavitvijo pripravljalnega odbora kongresa in uspešne potrditve organizacije s strani FEBS-a leta 2017. Kljub vsem zapletom je bil kongres med 3. in 8. julijem 2021 uspešno izveden. Program kongresa je kljub virtualni izvedbi ohranil odličnost in je kot predavatelje vključeval vrhunske raziskovalce, med njimi dva Nobelova nagrajenca. Virtualna platforma je omogočila tudi izvedbo posterskih sekcij in pa predstavitev industrijskih in ostalih partnerjev v obliki virtualnih razstavnih prostorov in predavanj. Na tak način je sodelovalo 26 neakademskih partnerjev. Na virtualnem kongresu je sodelovalo 1766 udeležencev iz 59 različnih držav. Društvo je s posebnimi štipendijami finančno podprlo udeležbo 50 mlajših članov na kongresu. Na srečanju je tako sodelovalo 276 udeležencev iz Slovenije, večinoma članov SBD. Od tega je bilo 15 slovenskih udeležencev vabljenih predavateljev, kar 26 pa jih je sodelovalo kot članov različnih odborov ali organizatorjev sekcij. Za društvo je pomembno, da je bil finančni izid kongresa pozitiven in da je bilo društvo ob koncu mandata prof. Kosa v dobri finančni kondiciji. Prof. Janko Kos je odločilno pripomogel k uveljavitvi mednarodnega ugleda SBD kot zanesljivega partnerja znotraj FEBS, naprej s sodelovanjem s sosednjimi društvi, predvsem pa z organizacijo 45. FEBS kongresa, ki je predstavljal največji organizacijski zalogaj in dosežek za društvo v zadnjih 30 letih. Prof. Kosu so pri delu odločilno pomagali številni člani društva, a je pomembno poudariti, da je bil predvsem pri organizaciji kongresa gonilna sila, ki je usmerjal kolege, hkrati pa je številna, pri organizaciji manj zaželena dela, opravil lastnoročno. Njegovo vlogo je prepoznal tudi FEBS, v okviru katerega prof. Kos trenutno deluje kot podpredsednik.

Prof. dr. Janko Kos je pomembno vplival na razvoj slovenske biokemije in društva. Za njegov pomemben prispevek k razvoju društva v slovenskem in mednarodnem prostoru mu Slovensko biokemijsko društvo podeljuje Lapanjetovo plaketo.

 

 

Nazaj na seznam nagrajencev